Doprovodná akceDOA 2021 - ručně šitá zvířátka a panenky ze Šumavy

DOA 2021 - ručně šitá zvířátka a panenky ze Šumavy

10.10.2021

OTEVŘENÝ ATELIÉR ROMANY MATHAUSOVÉ

ručně šitá zvířátka a panenky ze Šumavy, dílna pro děti i dospělé - výroba medvědí brože, nemocnice pro medvídky

foyer Prachatického muzea

Paní Romana Mathausová se ručním šitím zvířátek, panenek i různých jiných bytůstek se zabývá od roku 2001. Jak sama říká, vyrábí je pro radost sobě i ostatním a snaží se s tím i trochu uživit.

"Téměř všechno je šité opravdu ručně, šicí stroj používám minimálně. Snažím se co nejvíce využít upcyklované  materiály. Každý výrobek je originál, opatřený pořadovým číslem a rokem výroby. Moje bytůstky nejsou klasické hračky pro malé děti. Šetrné hraní samozřejmě vydrží, ale raději budou dekorací, talismanem a nejraději kamarádem pro všechny hravé lidi a lidičky.", říká paní Mathauová.

Kromě vlastní tvorby, šije paní Mathausová panenky, nebo zvířátka na zakázu. Velmi ráda vyrábí textilní panenky podle dětské kresby. Provozuje i nemocnici pro medvídky - opravuje staré i novodobé plyšové a textilní hračky. Čas od času ji můžete potkat na různých řemeslných trzích, převážně v šumavském kraji. V roce 2008 pro své výrobky získala certifikát Šumava-originální produkt.

Paní Romana se také podílí na akcích a výstavách Klubu Panenky ČR. Výstava Kde bydlí panenky, jejíž je spoluautorkou, potrvá v Prachatickém muzeu až do 30.12.2021.

Více info o práci paní Romany Mathausové

Dny otevřených ateliérů