Informace pro znevýhodněné osoby

Prachatické muzeum – Sitrům dům 

Velké náměstí 13, Prachatice

Informace pro znevýhodněné osoby

Základní přehled přístupnosti

Informace pro znevýhodněné osoby Informace pro znevýhodněné osoby Informace pro znevýhodněné osoby

Uživatelský popis

Přístup k objektu a parkování

Parkování na veřejném parkovišti na Velkém náměstí. Místa pro ZTP jsou vyhrazena v horní části náměstí. Výstup z parkoviště na chodník přes obrubník o výšce 5 cm. Z vyhrazeného parkovacího místa k vchodu do muzea pokračuje sklon místy přes 12%.

Celé náměstí (včetně parkoviště) pokrývá hrubá historická dlažba, výškové rozdíly mezi kameny přes 5 cm. Plocha chodníku dlážděna většími plochými kameny s hlubokými spárami (větší než 2 cm).

Vstup

Prachatické muzeum se nachází v historickém Sitrově domě č.p. 13 v klesající severní frontě (více než 12%) Velkého náměstí. Svažitý terén se projevuje i ve vchodové části budovy, kde jedno křídlo dveří (nepohyblivé) dosahuje úrovně chodníku, pod pohyblivým křídlem dveří (šířka křídla 102 cm) je umístěn kamenný práh (vysoký z vnitřní strany 10 cm). U vchodu není zvonek pro přivolání obsluhy. 

Interiér

Pokladnu najdeme v klenuté síni vpravo od vchodu. Výška pultíku pokladny 116 cm. K dispozici je tištěný průvodce v ČJ, NJ a AJ. Platba kartou je možná. 

Expozice muzea jsou instalovány v přízemí budovy (Zlatá Stezka) a dále 1. a 2. patře, která jsou přístupná pouze po schodišti.

Expozice Zlatá Stezka v přízemí

Z hlavní vstupní síně se sestupuje nejprve po jednom schodu na podestu a dále po 2 kamenných schodech o výšce 16 cm k expozici. U schodů není zábradlí. Obsluha instaluje na schody dva samostatné nájezdy zhotovené na míru na jeden i dva schody. Je potřeba odměřit vzdálenost na kola vozíku. Nadměrný sklon přes 12% nedovoluje samostatný sjezd bez asistence. U pravé stěny (ve směru pohybu po expozici od vstupu) prochází část sklonu do další místnosti. Průjezd kolem exponátů 88 cm z levé strany, 100 cm z pravé strany. Průjezd o šířce 125 cm do naučné části expozice, kde sklon podlahy začíná velmi nebezpečně již 5-10 cm před hranicí vchodu a prudce klesá (30%) do snížené místnosti k interaktivnímu kiosku a projekci. Kiosky mají vyhovující podjezd a dobrý dosah  z vozíku. Projekce v další místnosti přístupná zúženým průchodem o šířce 60 cm, v dolní části zmenšený lemem koberce. 

Pokračování expozice Zlatá stezka ve dvorním traktu, kde najdeme venkovní a částečně vnitřní expozici – vstup automatickým dveřmi o šířce 80 cm, přes schod (vnitřní výška 3 cm, venkovní výška 12 cm). Povrch dvora odpovídá charakteru expozice – hrubá kamenná dlažba, spáry 2-4 cm, různorodé. Před oknem do chalupy je rampa o šířce 70 cm a sklonem přes 12%, včetně zúženého (66 cm) nájezdu kolem sloupu. Expozice pokračuje velkým sklonem k mlatové cestě, přechod mezi dlažbou a mlatovou cestou o výšce 3 cm, šířka cesty se mění od 70 do 100 cm. 

Bezbariérové WC I.

Na dotaz u poklady a s asistencí zaměstnance muzea je možné použít bezbariérové WC u přednáškového sálu. Rozměry kabiny 160 cm šířka x 270 cm délka, mísa s bočním přístupem. Vypínač ve výšce 148 cm nad zemí. Výška mísy na soklu je 49 cm, držák toaletního papíru vedle mísy, splachování umístěno vzadu. Dvě sklopná madla ve výšce 70 cm, umyvadlo s podjezdem. Dveře otevíravé ven, bez madla a zámku zjistitelného zvenku.

Zrakově a sluchově postižení mají přístupný celý prostor muzea, část expozic je opatřena zvukovými efekty, interaktivními kiosky, videoprojekcemi. Indukční smyčka není v žádné části expozice ani v přednáškovém sále.

Pro rodiče s dětmi je expozice přístupná, bez možnosti použití kočárku v celém objektu. V celém objektu není k dispozici přebalovací pult.

Kontantní osoba: Mgr. Petr Berkovský

Přednáškový sál – vchod z ulice Neumannova

Neumannova 183 , Prachatice

Informace pro znevýhodněné osoby

Základní přehled přístupnosti

Informace pro znevýhodněné osoby Informace pro znevýhodněné osoby Informace pro znevýhodněné osoby

Vstup a interiér

Přednáškový sál má vchod z uličního parteru ulice Neumannova. Chodník je dlážděn kamennou mozaikou s proměnlivými spárami přesahujícími 2 cm. Šířka chodníku zúžena u vchodu na 70 cm.

Za asistence zaměstnanců muzea je před konáním akce možné otevřít průchozí okna sálu, která zajistí průjezd přímo do přednáškového prostoru (práh 2 cm). Asistenci je nutné předem dohodnout a objednat na telefonu +420 388 311419.

Obvykle se vstupuje do konferenčního sálu bočním vchodem po dvou schodech (11 + 10 cm), skrze dvoje dveře (obojí šířka 80 cm). 

U sálu je bezbariérové WC - rozměry kabiny 160 cm šířka x 270 cm délka, mísa s bočním přístupem. Vypínač ve výšce 148 cm nad zemí. Výška mísy na soklu je 49 cm, držák toaletního papíru vedle mísy, splachování umístěno vzadu. Dvě sklopná madla ve výšce 70 cm, umyvadlo s podjezdem. Dveře otevíravé ven, bez madla a zámku zjistitelného zvenku.

V sále není instalována indukční smyčka.

Kontantní osoba: Mgr. Petr Berkovský

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.