each one rolex swiss rolex day date 40mm pour des hommes m228206 0044 automatique is offered the spirit of high quality.the unique contribution well worth grow to be the conveniences cheap jaeger lecoultre replica geophyisc q8108420 mens blue dial watch stainless steel. O nás | Prachatické Muzeum

Z historie muzea

Prachatické muzeum bylo založeno roku 1904 z iniciativy muzejního spolku. Jeho počátky nebyly spjaty se stávající budovou. Muzeum bylo umístěno v přízemí budovy městské radnice. Teprve r.1946 získalo městské muzeum pro své potřeby dům Žďárských na Velkém náměstí, známý i pod názvem Sittrův dům. Jde o renesanční měšťanský dům s gotickým jádrem, renesanční přestavba spadá do r.1604. Díky bohaté malířské výzdobě patří k nejkrásnějším domům v Prachaticích. Jejím autorem je prachatický rodák, malíř Šebestián Hájek. Velmi zajímavá je tématika manýristických maleb na fasádě. Vedle alegorických postav Ctností ve výplních mezi okny a pod okny je zde především portrétní galerie českých panovníků, umístěná pod lunetovou římsou.

Po ukončení celkové rekonstrukce budovy muzea roku 1992 se přistoupilo k postupnému vytváření stálých expozic. Roku 1993 byly zpřístupněny expozice:  "Prachaticko v zrcadle archeologie" v mezipatře, "Renesance – zlatý věk města" v 1.patře a "Městská kultura 19.století" v 2.patře. V další etapě vznikla expozice " Sakrální památky regionu" v 1.patře.Na podzim roku 2003 jsme přistoupili k úpravám a k celkovému rozšíření stálé expozice v očekávání 100. výročí muzea. Expozice Renesance byla obohacena o figuríny, rovněž expozice Městská kultura 19. stol. byla v roce 2004   inovována.

Po ukončení stěžejní výstavy k 100. výročí muzea -  Muzeum za Císaře Pána, bylo rozhodnuto ponechat její jádro  - dobovou rekonstrukci původního muzea - jako stálou expozici a výstavní místnost vytvořit v přízemí zadního traktu muzea. Tím se dosáhlo možnosti oddělení vstupného na krátkodobou výstavu od vstupného do stálých expozic a postupně přejít na bezbariérový přístup na výstavy.V letech 2006 - 2008 byla vedle expozice Zlaté stezky instalována doprovodná expozice Hrady na Zlaté stezce, jejímiž ústředními exponáty byly modely 4 hradů, střežících ve středověku tuto významnou obchodní cestu. V roce 2008 byla v souvislosti s významným výročím spisovatele Karla Klostermanna otevřena dlouhodobá výstava Karel Klostermann a svět pošumavských zámků, v které se návštěvníkům na základě dlouholetého výzkumu drobných šlechtických sídel v Pošumaví představuje úloha několika z těchto zámků v Klostermannově životě. Tato výstava byla zpřístupněna až do konce roku 2010. V roce 2009 byla dokončena postupná proměna expozice Renesance. Od této sezóny mohou návštěvníci shlédnout figurální výjev zasedání prachatické městské rady v roce 1609 a stát se tak svědky významné historické události povýšení Prachatic na královské město.  V roce 2010 proběhly v Prachaticích a v celé široké oblasti od bavorského Pasova až po severní pomezí Šumavy od Prachatic po Kašperské Hory  velkolepé oslavy millennia Zlaté stezky. Prachatické muzeum otevřelo k této příležitosti novou expozici Zlaté stezky, která představila výsledky dlouholetého výzkumu této známé středověké cesty a zároveň působivým způsobem přenesla návštěvníky do dob její slávy a zprostředkovala jim její specifickou atmosféru.

V roce 2012 se ve dvou částech otevřela nová expozice Prachatice - pohled do minulosti města.