VýstavaSecesní móda

Secesní móda

25.7.2020 - 30.12.2020

Jedinečná výstava, na které můžete vůbec poprvé spatřit průřez secesní jihočeskou módou na jednom místě.

Katalog k výstavě

Obdivovat můžete dámské šaty, živůtky, kabátky, společenské pelerínky a límce. Spodničky a korzety. Nezbytné klobouky a rukavičky, boty, kabelky, slunečníky, opasky a opaskové spony, jehlice do klobouků, hřebínky do vlasů, vějíře a okrajově i bižuterní šperky. Tedy dámskou módu, běžnou pro jihočeská města v období secese - od 90. let 19. století zhruba do roku 1918.

Největší počet vybraných exponátů pochází z doby kolem roku 1910. Většinou jde o oděvní součástky neznačené, šité doma nebo u malé firmy, ale jsou zastoupeny i kousky z místních, či pražských salonů. Veškeré textilní exponáty jsou součástí sbírek jihočeských muzeí a muzea v Horažďovicích, které spadá do jižních Čech historicky, ačkoliv dnes je součástí Západočeského kraje.

V katalogu výstavy představíme i oděvy, které z různých důvodů (nejčastěji kvůli špatnému stavu) nebudou moci být vystaveny.

Každičký předmět prochází odborným zpracováním a konzervátorskou dílnou. Nakonec může být vyfotografován pro katalog a vystaven v expozici. Všem přípravám se nyní intenzivně věnuje kurátorka výstavy Mgr. Petra Richterová a konzervátorka Věra Toncarová.

Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu České Budějovice.

Malou ochutnávku z výstavy přináší reportáž 01 a reportáž 02 Jihočeské TV.

ilustrace: soukromý archiv P. Richterové, foto: P. Richterová