VýstavaSecesní móda

Secesní móda

1.7.2020 - 1.10.2020

V důsledku vyhlášení nouzového stavu byly některé práce na přípravě výstavy pozastaveny. Původní datum zahájení (9.6.2020) jsme nuceni posunout. Výstava bude zahájena v průběhu července 2020. Přesné datum zahájení a trvání výstavy upřesníme během května. Děkujeme za pochopení.

 

O VÝSTAVĚ

Dámská móda, běžná pro jihočeská města v období secese. Dámské šaty, živůtky, kabátky, společenské pelerínky a límce. Spodničky a korzety. Nezbytné klobouky a rukavičky, boty, kabelky, slunečníky, opasky a opaskové spony, jehlice do klobouků, hřebínky do vlasů, vějíře a okrajově i bižuterní šperky.

Výstava je zaměřena na dámskou módu od 90. let 19. století zhruba do roku 1918, přitom největší počet vybraných exponátů pochází z doby kolem roku 1910. Většinou jde o oděvní součástky neznačené, tedy šité doma nebo u malé firmy, ale jsou zastoupeny i kousky z místních, či pražských salonů.

Výstava je jedinečná tím, že poprvé bude možné spatřit průřez secesní jihočeské módy na jednom místě. Veškeré textilní exponáty jsou totiž součástí sbírek jihočeských muzeí a muzea v Horažďovicích, které spadá do jižních Čech historicky, ačkoliv dnes je součástí Západočeského kraje.

V katalogu výstavy představíme i oděvy, které z různých důvodů (nejčastěji kvůli špatnému stavu) nebudou moci být vystaveny.

Každičký předmět prochází odborným zpracováním a konzervátorskou dílnou. Nakonec může být vyfotografován pro katalog a vystaven v expozoci. Všem přípravám se nyní intenzivně věnuje kurátorka výstavy Mgr. Petra Richterová a konzervátorka paní Věra Toncarová.

 

ilustrace: soukromý archiv P. Richterové