PřednáškaArcheologický průzkum tvrze Lipovice

Archeologický průzkum tvrze Lipovice

21.6.2021 - 30.7.2021

reportáž - Český rozhlas České Budějovice

redaktorka Kristýna Barchini

Celou reportáž si můžete poslechnout zde.

 

Dominantou obce Lipovice nedaleko Vlachova Březí na Prachaticku je gotická tvrz. Památka dlouhá léta chátrala. Teď ji vlastník začal opravovat.

„Tvrz nevypadala vždycky takto. Ve své původní podobě byla asi o dvě třetiny menší. Současný objekt je de facto na místě původní tvrze a jejího předpokládaného malého nádvoří. Postupně byla tvrz rozšířená a zastřešená, včetně toho nádvoří,“ přibližuje archeolog Prachatického muzea Marek Parkman.

V prvním patře Lipovické tvrze je teď hromada písku a kamení a také stopy po archeologických sondách. „Byli jsme vyzváni majitelem, abychom tady udělali drobnou sondáž a zjistili něco více o stavebním i historickém vývoji celého objektu. Celkem jsme udělali tři sondy,“ uvádí Marek Parkman.

Tvrz stojí na kraji malé obce Lipovice. Od druhé poloviny 14. století sloužila jako velmožské sídlo pánů z Lipovic, několikrát změnila majitele, po čase se vrátila zpět původním vlastníkům, kteří koncem 17. století celý svůj majetek prodali Ferdinandovi, knížeti z Dittrichsteina. Ten tvrz připojil ke svému panství Vlachovo Březí. „Tím na přelomu 17. a 18. století zaniká rezidenční funkce objektu, přestává být tvrzí a sídlem drobného šlechtice a byla přestavěna v sýpku,“ dodává Marek Parkman.

Současným vlastníkem budovy je firma Agrokomplex Šumava, která se rozhodla kulturní památku opravit kvůli špatnému technickému stavu.

Okolo tvrze už stojí lešení a po novém krovu, střeše a podlahách za víc než čtyři miliony korun dostane objekt i novou fasádu. Ta bude stát 4,5 milionu korun. Dvacet procent celé rekonstrukce pokryje dotace. Další využití lipovické tvrze zatím firma hledá.

autor:Kristýna Barchini

 

Celou reportáž si můžete poslechnout zde.

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.