Doprovodná akcePoklady jihočeských muzeí

Poklady jihočeských muzeí

18.1.2021 - 17.5.2021

Secesní móda: poklady jihočeských muzeí. RICHTEROVÁ, Petra a Věra TONCAROVÁ. Katalog k výstavě Prachatického muzea "Secesní móda" konané 25. 7. - 30. 12. 2020. Vydalo Prachatické muzeum, 2020. 184 str. Náklad 500 ks. ISBN 978-80-87421-48-2. Cena 250,- Kč.

NÁHLED PUBLIKACE

Velkoryse pojatá fotografická publikace vznikla spolu s výstavou Secesní móda, která probíhala v Prachatickém muzeu od 25. 7. do 30. 12. 2020. Výstava představila výhradně dámskou módu, běžnou v regionu jižních Čech od 90. let 19. století do roku 1918. Vystavené oděvy, obuv a módní doplňky pocházejí ze sbírek celkem šestnácti muzeí. Do katalogu byly zařazeny fotografie vystavených exponátů, ale i předmětů, které být vystaveny nemohly, nejčastěji z důvodu špatného fyzického stavu.

Textová část katalogu obsahuje statě o secesní módě jako takové, o secesní módě v jihočeských muzejních sbírkách a stať věnovanou postupu při konzervaci a restaurování, především textilních předmětů. Obrazová, nejobsáhlejší část katalogu zahrnuje fotografie dobových dámských šatů, živůtků, kabátů a pelerín, límců, spodniček, korzetů, nezbytných klobouků a rukaviček, kabelek, slunečníků a bot. V publikaci jsou zachyceny i jemné detaily opaskových spon, či jehlic do klobouků. Najdete zde hřebínky do vlasů, vějíře a okrajově i bižuterní šperky. Fotografie doprovází stručné popisky s datací. V popisné části katalogu jsou pak doplněny detailnější popisy jednotlivých exponátů a příp. i fotografie zajímavých detailů. V případě textilií nechybí popis střihu.

Výstava i katalog je výsledkem více než roční spolupráce etnografky a kurátorky Mgr. Petry Richterové a konzervátorky Věry Toncarové, kdy se věnovaly přípravě výstavy i katalogu.

CENA: 250,- Kč. Objednávejte e-mailem, nebo telefonicky - více info zde.