Doprovodná akceSvatohavelské posvícení

Svatohavelské posvícení

13.10.2021

30,- Kč

Od 15:00 do 17:00

pečení posvíceneckých mětynek s Růženkou Vincikovou v 15:00 a 16:00, šlapání zelí

foyer Prachatického muzea

Již tradičně připomeneme Svatohavelské posvícení s Růženkou Vincikovou. Upečeme tradiční mětýnky z kynutého těsta. Nakrouháme a ušlapeme zelí.

HAVELSKÉ POSVÍCENÍ

Skutečným uzavřením hospodářskéo roku bylo podzimní posvícení. V našem kraji na sv. Havla. Slavilo se tři dny, v některých místech celý i týden. Již několik dnů před posvícením, probíhaly velké přípravy. Vařilo se a peklo. S posvícením byly spojeny typické druhy pečiva. Mysely být napečeny "zvací koláče", které hospodyně posílala po dětech všem, které chtěla na posvícení pozvat. 

Kromě jiných dobrot se na Prachaticku pekly, a dodnes pečou, mětynky. Ty tradiční jsou z kynutého těsta. Těstem se také zdobí - tvoří se různé kytičky, ptáčci, srdíčka. Aby byly mětynky co nejlepší, zadělávalo se těsto smetanou. Toto obřadní pečivo bývalo i plněno makouvou, či ořechovou nádivkou.

posvícenecké neděli muzika vyhrávala v každé hospodě. Děvčata se s chlapci točila v kole, vždyť ten chlapec, který s děvčetem tančil nejvíce byl pak odměněn  plackou z dobrého kynutého těsta, které se říkalo  mětynka, metynka, netynka, teprve později, když se dělávala z „ lepšího těsta“ hnětýnka. Následující den tj. v pondělí tanečnice posílaly po malých děvčátkách svým mládencům právě tyto mětynky. Kolik měla mětynka zoubečků (zdobený okraj mětynky, tolik bylo tanečků.

text: Růženka Vinciková

 

S Růženkou Vincikovou rádi spolupracujeme, protože se zajímá o všechny lidové zvyky a obyčeje našeho regionu a již léta své poznatky ochotně předává dětem i dospělým. Paní Vinciková Tvoří obřadní pečivo kynuté i nekynuté z volné ruky, maluje kraslice a věnuje se pěstování a sběru bylinek. 

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.