VýstavaTřicetiletá válka a polní opevnění

Třicetiletá válka a polní opevnění

7.6.2019 - 1.9.2019

sleva 10,- Kč

Prachatické muzeum chystá na letní sezónu 2019 autorskou výstavu, která představí fenomén polních vojenských opevnění z doby třicetileté války a zároveň bude reagovat na probíhající 400. výročí povstání stavů Království českého proti Habsburkům. Jedno z nejvýznamnějších polních opevnění z té doby, tzv. Volarské šance, se zachovalo nedaleko Prachatic , u přechodu přes Teplou Vltavu u Soumarského mostu. Toto opevnění bylo již několikrát předmětem vědeckého výzkumu a pochází odtud jeden z největších a nejcennějších souborů nálezů militárií z třicetileté války. Nálezy z výzkumu Volarských šancí budou jádrem této výstavy a doplní je nálezy z jiných podobných opevnění v Čechách a originální zbraně a vojenské náležitosti a doplňky z doby třicetileté války ze sbírek jiných muzeí a památkových objektů. Výstava bude oživena modelem Volarských šancí a maketou části těchto šancí s figurálním výjevem. Návštěvníci výstavy budou slovem a obrazem seznámeni s třicetiletou válkou jako celoevropským vojenským konfliktem, který předurčil podobu Evropy na následující staletí a který výrazně zasáhl do dějin našich zemí. Dozvědí se také o polních opevněních z této války na našem území i v okolních oblastech a o výzkumech, které na některých z nich proběhly v průběhu uplynulých několika desetiletí.

Jako doprovodná akce výstavy proběhne vědecký seminář k problematice polních opevnění a jejich výzkumu. Výzkum polních vojenských opevnění je poměrně nový a dynamicky se rozvíjející vědecký obor, který vznikl na sklonku 20. století a který zasahuje do několika vědních oborů (historie, archeologie, architektura atd.). Seminář proběhne v průběhu výstavy v červnu 2019.